Sylwia Staszewska
Collegium Da Vinci, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
specjalności: gospodarka przestrzenna, urbanistyka, planowanie przestrzenne, architektura, architektura krajobrazu, geografia społeczno-ekonomiczna
zainteresowania: przemiany struktur miast, projektowanie i funkcjonowanie przestrzeni publicznych oraz ich analiza z zakresu psychologii miejsca i psychologii środowiskowej.
Pracownik naukowy w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, wieloletni pracownik Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu) oraz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, obecnie współpracownik z Collegium da Vinci w Poznaniu. Konsultant i niezależny ekspert w zakresie metodyki badań przestrzennych i społecznych. Podstawą doświadczenia w zakresie wykonywanych wyżej wymienionych badań i analiz był udział w pracach naukowo-badawczych i badawczo-projektowych wykonywanych w Katedrze Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Tadeusza Zipsera oraz w IGSEiGP na UAM. Były pracownik Urzędu Miejskiego Wrocławia, Biura Rozwoju Wrocławia, w Zespole Planu Rozwoju Przestrzennego Miasta. Praca w BRW pozwoliła na zdobycie umiejętności projektowych oraz analitycznych, a także umiejętności w zakresie opracowywania dokumentów planistycznych i strategicznych (pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Tomasza Ossowicza – Dyrektora BRW/Głównego Urbanisty Miasta Wrocławia). Wpis na listę asesorów przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu na podstawie Uchwały Zarządu Województwa Wielkopolskiego nr 1205/2008 z dnia 27 marca 2008 w dziedzinie Rewitalizacja obszarów miejskich, poprzemysłowych i powojskowych (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Departament Wdrażania Programu Regionalnego) pozwolił na weryfikację wiedzy z zakresu społecznych i przestrzennych aspektów rewitalizacji. Konsultant w zakresie analiz przestrzennych i psychologiczno-społecznych w kilkudziesięciu pracach naukowych i badawczo-rozwojowych. Prowadzi prace inżynierskie i magisterskie z zakresu planowania przestrzennego, urbanistyki, rewitalizacji, psychologii miejsca, psychologii środowiskowej, licznie nagradzanych przez Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Radę Wydziału macierzystej Uczelni. Autor wielu publikacji z zakresu analiz i projektowania przestrzeni publicznych, rewitalizacji oraz przekształceń przestrzennych miast i wsi, uwzględniających nie tylko przestrzenny ale także społeczny aspekt przemian.
POWRÓT