Martin Nielaba
artysta malarz, fotograf
Artysta malarz, fotograf, wynalazca, a także mistrz szermierki.
Znany jest ze swoich niezwykłych obrazów olejnych i instalacji, które nie tylko można oglądać, ale także eksplorować je w sposób zwykle zabroniony - dotykając je. Ze swoim malarstwem wychodzi do przestrzeni publicznej i daje odbiorcom możliwość doświadczania jego prac na wielu poziomach. Oryginały jego dzieł wystawiane są zarówno we wnętrzach budynków, jak i na zewnątrz niezależnie od warunków pogodowych.
Artysta opracował innowacyjną, autorską technikę malarską. Maluje na różnego rodzaju materiałach, za pomocą tworzonych przez siebie narzędzi. Na jego obrazach olejnych pozornie martwe bryły i formy ożywają pod kolejno nakładanymi ręcznie (jak określa artysta „narzeźbianymi”) warstwami wynalezionej przez Nielabę żywicznej mieszaniny lakierowej. Powłoka pokrywająca morfologię malunku odbierana jest przez widzów jak szklana powierzchnia pokrywająca obraz, a dla Nielaby stanowi ona cześć jego definicji sztuki.
Nielaba jest również jednym z prekursorów trendu zwanego dziś upcykling, który artysta zapoczątkował już pod koniec lat 80. w Szwajcarii. W ramach swojego cyklu ART FORM NIELABA przywraca on do życia stare, zużyte przedmioty użytkowe zamieniając je w unikatowe dzieła sztuki, zachowując jednocześnie pierwotną funkcję tych przedmiotów. Każdy z obiektów to pojedynczy egzemplarz, sygnowany przez artystę.
Martin Nielaba stworzył także autorską limitowaną kolekcję torebek-dzieł sztuki, którą zatytułował „Żywioły”. To seria jego abstrakcyjnych obrazów olejnych, które artysta w ramach tej kolekcji tworzy na skórze, a wykreowany przez niego model torebki staje się dla nich ramą. Każda torebka to unikat, prezentujący oryginał innego obrazu Nielaby. Dzięki nabywcom tych torebek, obrazy te stale wędrują w przestrzeni prywatnej i publicznej, tworząc ich ruchomą wystawę.
Więcej informacji na www.artformnielaba.com. i www. martin-nielaba.com
Bierze udział w sesjach:
-
Mariaż biznesu i sztuki. Gdy patio biurowca czy centrum handlowego zamienia się w galerię sztuki
ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI