70 proc. budynków jest w złym stanie technicznym. Kiedy fala renowacji dotrze do Polski?
- Ponad połowa istniejących budynków w Unii Europejskiej będzie wymagać renowacji.
- Według UE tempo modernizacji nieruchomości powinno być dwukrotnie szybsze niż obecnie.
- Tomasz Gałązka: Istotne jest to, aby programy były zintegrowane i jedne drugim nie przeszkadzały oraz by były skierowane do odpowiednich odbiorców.
- Natalia Gnoińska: Ważny jest "co-design" w projektowaniu rozwiązań.
- Paweł Gregorczyk: Przyda się zwiększenie kwoty dofinansowania w Programie "Czyste Powietrze".
- Szymon Liszka: Ważne jest, aby klasy energetyczne i charakterystyki wreszcie stały się akceptowalnym dokumentem powszechnie stosowanym.
- Jan Ruszkowski: Termomodernizacja wymaga integracji sektorów i branż, poskładania tej układanki.
Ponad połowa istniejących budynków w Unii Europejskiej będzie wymagać renowacji. Według UE tempo modernizacji nieruchomości powinno być dwukrotnie szybsze niż obecnie. Niedostosowanie się budynku do nowych wymogów niesie ze sobą ryzyko kar dla właściciela oraz utratę konkurencyjności w oczach najemców i inwestorów.
Presja regulacyjna i społeczna napędza modernizację budynków. Właściciele i najemcy podejmują działania, aby ich aktywa nie pozostały w tyle w wyścigu o dekarbonizację budownictwa do 2050 roku.
O zielonym budownictwie nie można rozmawiać tylko w kontekście nowych budynków. Aż 75 proc. istniejących budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywne energetycznie i zgodnie z regulacjami UE będzie wymagać renowacji. Co więcej, według UE tempo modernizacji nieruchomości powinno być dwukrotnie szybsze niż obecnie. O tym, co trzeba zrobić, aby fala renowacji dotarła do Polski, a także o roli biznesu, rządu, samorządów, instrumentów wsparcia w tym zakresie rozmawiano podczas 4 Design Days w Katowicach.
Z tego co zapowiada premier Donald Tusk oraz minister klimatu i środowiska, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Polska jest w punkcie nowego otwarcia Programu "Czyste Powietrze".
Od strony rządu przydałoby się, żeby każda modernizacja otrzymała bonus, np. w formie kuponu na audyt energetyczny. To byłaby najlepszy sposób edukacyjny, aby przekonać różnych użytkowników nieruchomości do tego, co mogą optymalnie zrobić kompleksowo, wpisując to w perspektywę czasową w zakresie modernizacji - podkreśliła podczas 4DD Dorota Bartosz, dyrektorka ds. zrównoważonego budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
- Z punktu widzenia administracji państwowej niezwykle istotne to, aby programy były zintegrowane i jedne drugim nie przeszkadzały oraz aby były skierowane do odpowiednich odbiorców. Programy te ewoluują, różne bolączki w pewnym stopniu są eliminowane. Była mowa o tym. że audyty energetyczne nie odzwierciedlały sytuacji, które były w realizacjach. Obecnie można jednak zauważyć w programach realizowanych przy pomocy funduszy europejskich dodatkowy aspekt - mówił Tomasz Gałązka, radca, Wydział Efektywności Energetycznej Budynków, Departament Gospodarki Niskoemisyjnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Z perspektywy organizacji pozarządowej, która działa w dwóch kierunkach, czyli wdrażając rozwiązania zrównoważonej transformacji zabytków i certyfikacji dla zrównoważonych zabytków, ważna jest transdyscyplina w działaniu. - Ważny jest też "co-design" w projektowaniu rozwiązań - podsumowała Natalia Gnoińska, architektka, prezeska Fundacji 8Marca.
Myślę, ze niewiele musimy zmieniać, aby fala renowacji zaczęła wzbierać. Wystarczyłyby dwie kwestie. Pierwsza: zwiększenie kwoty dofinansowania w "Czystym Powietrzu", a druga: wprowadzenie 100-procentowego prefinansowania w tym programie - stwierdził Paweł Gregorczyk, menedżer ds. komunikacji marki, Aluprof SA.
Zdaniem ekspertów, ważne jest, aby klasy energetyczne i charakterystyki wreszcie stały się akceptowalnym dokumentem powszechnie stosowanym.
- Drugie życzenie dotyczy tego, aby pomyśleć o budynkach nieco szerzej: że mogą np. także produkować energię - powiedział Szymon Liszka, prezes zarządu, Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE).
Termomodernizacja wymaga integracji sektorów i branż.
- Jest to bardzo potrzebny postulat, choć nie łatwy. Pomogłoby wsparcie polityczne, powołanie wicepremiera do spraw transformacji energetycznej, zajęcie się termomodernizacją pod kątem dekarbonizacji, ochrony powierza, ubóstwa energetycznego, finansowania - podsumował Jan Ruszkowski, manager projektu, Departament Energii i Zmian Klimatu, Pion Ekspertyzy, Konfederacja Lewiatan.