Architektura to element kultury masowej: Maciej Franta o działaniach inicjatywy ŁADNIE

  • ŁADNIE to inicjatywa, która powstała z potrzeby poprawiania świadomości społecznej dotyczącej architektury i urbanistyki.
  • Nadrzędnym celem ŁADNIE jest większe docenienie zawodu architekta i urbanisty, jako oczywistego elementu codziennej kultury.
  • Pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w ramach działań ŁADNIE będzie spotkanie z Winym Maasem, współzałożycielem i głównym architektem MVRDV, które odbędzie się 23 stycznia podczas 4 Design Days w Katowicach. 
  • Jednym ze współinicjatorów ŁADNIE jest arch. Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects.
  • Maciej Franta: "Architektura to dziedzina, w której żyjemy 24 godziny na dobę, element kultury masowej w najczystszym wydaniu, a jest zupełnie niedostrzegalna."

Zaangażował się Pan w działanie inicjatywy ŁADNIE, która stawia sobie za zadanie dbałość o ład przestrzenny. Czy architekci i urbaniści poprzez swoją pracę nie przyczyniają się już wystarczająco do tworzenia takiego ładu? Co skłoniło Pana do przystąpienia do tej inicjatywy?

Maciej Franta, architekt, założyciel Franta Group Architects: Właściwie to nie przystąpiłem do tej inicjatywy, a jestem jednym ze współinicjatorów tego działania. Fundację stworzyła grupa ambitnych ludzi, chcących realnych zmian. Wśród nich są między innymi: Paweł Kobierzewski, Andrzej Truszczyński, Wojciech Fudala, Justyna Boduch oraz Jadwiga Małecka-Fick. Chcemy koncentrować się na aktywnościach wspierających dobre rozumienie naszej codziennej przestrzeni przez jej użytkowników poprzez wielorakie działania – jednym z nich jest organizacja wydarzeń z najważniejszymi postaciami świata architektury.

Nasz zawód niestety jest zupełnie pomijany, jego kompetencje nie stanowią wartości ani dla społeczeństwa, ani dla władzy. To głównie nasza własna wina.

Spotkań odbiegających od znanego nam standardu – realizowanych na wysokim poziomie merytoryki, bez szumu sponsorskiego, skoncentrowanych na wartościowym przekazie. Pierwszym takim wydarzeniem będzie spotkanie z jedną z najciekawszych twarzy architektury współczesnej – Winy Maasem z pracowni MVRDV 23 stycznia w ramach 4 Design Days.

Jednym z nadrzędnych celów ŁADNIE ma być większe docenienie zawodu architekta i urbanisty, jako elementu codziennej kultury – jak bardzo potrzebujemy tej zmiany? Czy „pozycja” tych zawodów rzeczywiście jest tak zła? Co powinno się przede wszystkim zmienić?

Maciej Franta: Musimy sprawić, aby architektura i urbanistyka stały się z powrotem nie tylko oczywistym, ale także powszechnym i dostępnym elementem naszej codziennej kultury. To dziedzina, w której żyjemy 24 godziny na dobę, element kultury masowej w najczystszym wydaniu, a jest zupełnie niedostrzegalna.

Nasz zawód niestety jest zupełnie pomijany, jego kompetencje nie stanowią wartości ani dla społeczeństwa, ani dla władzy. To głównie nasza własna wina – nas, architektów. To bardzo smutne, że sami na własne życzenie przestaliśmy być architektonicznym, estetycznym oraz kulturowym głosem naszych miast i w związku z tym straciliśmy posłuch społeczny, a co za tym idzie nie mamy dostatecznego wpływu na politykę i przestrzeń.

Architektura to dziedzina, w której żyjemy 24 godziny na dobę, element kultury masowej w najczystszym wydaniu, a jest zupełnie niedostrzegalna.

Nasze środowisko nie wypowiada się i nie jest komentatorem codzienności. A powinno! Jest to nasza oczywista funkcja i obowiązek zabierać głos w ochronie lepszej codzienności. Chcemy to zmienić!

O fundacji ŁADNIE

ŁADNIE to inicjatywa, która powstała z potrzeby poprawiania świadomości społecznej dotyczącej architektury i urbanistyki, które docelowo ma prowadzić do sukcesywnego zwiększania jakości otaczającej nas przestrzeni. Wizją ŁADNIE, jak sama nazwa wskazuje, jest dbałość o ład przestrzenny. Żeby do tego doszło – jak przekonują inicjatorzy – piękno otaczającej nas rzeczywistości musi się stać elementem codziennej kultury.

ŁADNIE dąży do tego, aby wiedza architektów i urbanistów stała się bardziej przystępna i pomagała w podejmowaniu decyzji, związanych z rozwojem naszych miast i otaczającej nas przestrzeni.

Nadrzędnym celem ŁADNIE jest większe docenienie zawodu architekta i urbanisty, jako oczywistego elementu codziennej kultury. Aby realizować swoją misję, ŁADNIE zamierza tworzyć jakościowe wydarzenia, procesy oraz różnego rodzaju aktywności, koncentrujące się na poprawie świadomości społecznej w dziedzinie architektury i urbanistyki.

Pierwszym takim wydarzeniem będzie spotkanie podczas 4 Design Days w Katowicach. Przedstawiciele najbardziej znanych światowych pracowni MVRDV oraz Kengo Kuma & Associates wygłoszą wykłady o swojej twórczości, a następnie wymienią się doświadczeniami na temat świadomości architektonicznej społeczeństw w różnych częściach świata.