Gry skutecznym narzędziem edukacji miejskiej? Poznajcie Grę w Metropolię
- Podczas 4 Design Days, które odbędą się w dniach 23-24 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zaprezentowana zostanie Gra w Metropolię.
- Grę stworzyli studenci Wydziału architektury oraz członkowie koła naukowego Urbanmodel pod kierunkiem Tomasz Bradeckiego.
- Celem gry jest promocja edukacji miejskiej oraz wiedzy o metropolii GZM.
- Prezentacja gry towarzyszyć będzie dyskusji „Jak planować miasta?” poprowadzonej przez Tomasza Bradeckiego.
Jak możemy zrozumieć problematykę metropolii? Czy gry mogą być skutecznym narzędziem promocji i edukacji miejskiej? Już 24 stycznia podczas 4 Design Days, które będzie miało miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z Grą w Metropolię – karcianą grą planszową, która ma na celu popularyzację wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej metropolii oraz pomoc w zrozumieniu jej wieloaspektowej złożoności.
Jak przekonują autorzy gry, metropolia GZM posiada liczne walory - od dziedzictwa kulturowego i przemysłowego po atrakcyjne miejsca zamieszkania i pracy czy przestrzenie służące do wypoczynku i rekreacji. Jednocześnie jest miejscem wyjątkowym – pierwszą metropolią w naszym kraju. I to właśnie z myślą o przybliżeniu tego nietypowego w skali Polski miejsca powstała Gra w Metropolię. Grę stworzyli studenci Wydziału architektury oraz członkowie koła naukowego Urbanmodel pod kierunkiem Tomasz Bradeckiego.
- Jestem bardzo dumny z pracy całej grupy oraz faktu, że udało nam się uzyskać efekt końcowy: grę, w którą można zagrać i która ma wartości edukacyjne, na różnych jej poziomach – mówi Tomasz Bradecki, dziekan wydział architektury, Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Politechnika Śląska.
Gra w Metropolię
W jednym zestawie do gry otrzymujemy 65 kart, z których 54 to klasyczne karty do gry, a kolejne 11 to karty informacyjne z instrukcjami do gier, w których wykorzystać można talię. Na każdej z kart zamieszczono także krótką prezentację jednej z gmin tworzących metropolię GZM.
Co istotne, gra jest dedykowana do użytkowników w różnym wieku – od 5 lat w górę, a jedna talia kart może posłużyć do gry w różnorakie gry. Na rewersach kart znalazły się grafiki, tworzące wspólnie układ komunikacyjny GZM oraz kody QR, które po zeskanowaniu są odniesieniami do modeli 3D wybranych przestrzeni i obiektów charakterystycznych dla poszczególnych miast i gmin metropolii. Z kolei awersy kart wieńczą grafiki, przedstawiające kultowe miejsca GZM, takie jak katowicki Spodek, Kopalnia Guido w Zabrzu czy Planetarium w Chorzowie. Oprócz tego na kartach odnajdziemy także wartościowe informacje o gminach, takie ja ilość zabytków, liczba ludności czy udział terenów zielonych.
W ramach gry można między innymi: zagrać w klasyczną grę w karty z odwołaniami do GZM, układać mapę metropolii w formie puzzli, uczestniczyć w quizach i grach planszowych rozwijających wiedzę o regionie, a także odkrywać lokalizacje w GZM dzięki modelom 3D i rzeczywistości rozszerzonej (AR).
Do gry w niektóre z proponowanych gier gracze powinni zaopatrzyć się dodatkowo w pionki i kostki do gry.
Prezentacja gry towarzyszyć będzie dyskusji „Jak planować miasta?” poprowadzonej przez Tomasza Bradeckiego.
W rozmowie udział wezmą:
- Przemysław Jedlecki, dziennikarz, Gazeta Wyborcza, autor projektu Miasta Idei
- Artur Ochojski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Adam Polko, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Jacek Woźnikowski, dyrektor, Departament Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Rozmowa i prezentacja Gry w Metropolię będą miały miejsce 24 stycznia 2025 r. o godz. 15.00.