Najciekawsze budynki publiczne. Który zdobędzie statuetkę Property Design Awards 2025?
- Trwa konkurs Property Design Awards 2025.
- Tylko jeden z pięciu budynków publicznych zdobędzie główną nagrodę w kategorii Obiekt - Budynek publiczny.
- Głosowanie potrwa do 20 grudnia. GŁOSOWAĆ MOŻNA TUTAJ.
- Plebiscyt ma za zadanie nagrodzić najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce, oddane do użytku do końca 2024 roku, oraz ich twórców.
- Konkurs organizowany jest od 2016 roku.
- Wyniki konkursu poznamy podczas wydarzenia 4 Design Days.
Budynek SOR Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, projekt: SMART Architekci
Jeden z najnowocześniejszych w Polsce i największy w województwie mazowieckim Szpitalny Oddział Ratunkowy. Spełniają aktualne wymagania i przepisy, przestronny, dostosowany do potrzeb placówki i pacjentów.
Zaprojektowany jako osobny budynek z łącznikiem do istniejącego kompleksu szpitalnego, doskonale uzupełnił strukturę medyczną. Rzut na planie prostokąta i prosta bryła nawiązująca do prostopadłościennych form istniejących budynków pozwoliły na klarowne rozlokowanie stref funkcjonalnych. Na parterze znalazł się SOR oraz ambulatorium, na I piętrze poczekalnia i łącznik.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; projekt: Thomas Phifer and Partners oraz APA Wojciechowski Architekci jako lokalny partner
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej to dzieło amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Bryła wyraźnie nawiązuje do modernistycznej tradycji urbanistycznej tej części Warszawy i komponuje się z budynkami Ściany Wschodniej oraz Pałacem Kultury i Nauki.
Budynek MSN-u ma prostą formę zbudowaną na planie dwóch prostokątów. Składa się z sześciu kondygnacji – czterech naziemnych i dwóch podziemnych – łącznie to blisko 20 tys. m kw. powierzchni, z czego 4,5 tys. m kw. to przestrzenie ekspozycyjne. Całość skupiona jest wokół monumentalnej dobrze oświetlonej klatki schodowej.
Pawilon na górnym dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego; projekt: 22 Architekci
Obiekt pełni rolę tak zwanego "Welcome Point" dla studentów z wymian zagranicznych. Jest to przykład uzupełnienia historycznej zabudowy w centrum miasta. Budynek realizuje potrzebę utworzenia przestrzeni wspólnych – różnica terenu została wykorzystana jako pretekst do utworzenia schodów terenowych dla studentów.
Forma projektowanego budynku odzwierciedla osiowe założenia wynikające z historycznego kontekstu i osiowej kompozycji dziedzińca. Wysokie dwukondygnacyjne otwory okienne stanowią wyraźny element otwarcia bryły budynku na dziedziniec i nawiązują do stojącego niegdyś w tym miejscu obiektu wozowni.
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach; projekt: BDM Architekci
Zespół budynków użyteczności publicznej służący celom laboratoryjno-naukowym. Inwestycja składa się z zespołu budynków połączonych ciągiem komunikacyjnym, zlokalizowanym wokół dziedzińca. Dziedziniec swoją tektoniką dąży do połączenia poszczególnych rzędnych wejść do budynków, które układają się w nawiązaniu do istniejących rzędnych terenowych.
W kampusie rozróżnia się strefę obsługowo-techniczną i laboratoryjno-badawczą. Całość kompozycji zabudowy kampusu została podporządkowana modułowi projektowemu. Wszystkie rzuty, elewacje, przekroje, ciągi komunikacyjne oraz elementy zagospodarowania terenu oparto o siatkę ortogonalną o skoku 150 cm.
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach; projekt: WXCA
Przebudowa i modernizacja ponad 140-letniej kamienicy, w której mieści się Teatr im. Stefana Żeromskiego. Po modernizacji teatr stał się jednym z najnowocześniejszych w Europie budynków teatralnych.
Inwestycja objęła dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, wdrożenie nowej technologii sceny, uruchomienie sceny kameralnej otwartej na dziedziniec oraz odtworzenie historycznych elementów zabytkowych. Dzięki rozbudowie dużej sceny możliwy został montaż wielu zapadni, obrotowej platformy scenicznej, a także wprowadzenia do spektakli wody. Nowym elementem jest plafon nad widownią, który poprawił akustykę sali.