Marta Sękulska-Wrońska
architekt, CEO, partner, WXCA
Marta Sękulska-Wrońska specjalizuje się w opracowywaniu dokumentacji złożonych projektów publicznych i komercyjnych z zakresu architektury, urbanistyki oraz architektury krajobrazu. W swojej praktyce architektonicznej umiejętnie łączy wnikliwe rozpoznanie kontekstu naturalnego oraz społecznego, tworząc projekty będące integrującą platformą dialogu.
Jest współautorką m.in. docenionego przez społeczność międzynarodową Pawilonu Polski na Expo 2020 w Dubaju, będącego opowiedzianą językiem architektury refleksją nad relacją człowieka ze środowiskiem naturalnym, a także kompleksu muzealnego w formie parku kultury na zrewitalizowanej Cytadeli Warszawskiej, na który składają się nowe siedziby Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Razem z zespołem dwukrotnie nominowana została do prestiżowej Nagrody Miesa van der Rohe – za Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach oraz Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry. Aktualnie odpowiada za wizjonerski projekt nowej, wielofunkcyjnej i zrównoważonej dzielnicy dla około 17 tys. mieszkańców, która powstanie na terenie 62 ha zrewitalizowanego terenu byłej FSO w Warszawie.
Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP oraz Izby Architektów RP. W latach 2019-2023 pełniła funkcję Prezesa Oddziału Warszawskiego SARP.