Pierwotnie galeria została założona w 1998 roku przez Michała Rytel pod nazwą Arcana Artis i mieściła się przy ul. Wilczej 18. Od roku 2010 prowadzeniem działalności zajmuje się syn Mariusz Rytel pod nazwą Art Rytel Galeria w nowej siedzibie w tej samej kamienicy. Wieloletnie istnienie firmy na rynku sztuki jest dowodem na to, że jest godna zaufania. Do klientów podchodzi indywidualnie zapewniając rzetelną obsługę w zakresie handlu sztuką dawną jak i współczesną oraz antykami. Galeria Art Rytel zajmuje się wyceną dzieł sztuki oraz pośredniczy przy zamawianiu ekspertyz, konserwacji i renowacji antyków. Dla klientów wyszukujemy obiekty przez nich pożądane, reprezentujemy ich w transakcjach z domami aukcyjnymi i innymi podmiotami oraz zapewniamy kompleksową opiekę nad kolekcją dzieł sztuki.
Podczas WellArt x 4DD zobaczymy między innymi:
Magdalena ABAKANOWICZ (1930-2017)
Figura, 2008
beton; wys. 171 x 52 x 38 cm.
Bezgłowa, postać ludzka w twórczości Magdaleny Abakanowicz to, po tkaninie artystycznej uwolnionej z wielowiekowej tradycji – „Abakanach”, jedna z charakterystycznych cech dzieł kreowanych od lat 70. XX wieku. Magdalena Abakanowicz wykorzystywała naturalne materiały o różnej gęstości oraz strukturze, takie jak: juta, wszelkiego rodzaju włókna, sznur konopny czy konar drzewa. Figuratywne rzeźby artystki to postacie - archetypy człowieka - które w swoim fizycznym kształcie nieustająco były przedmiotem badań artystki m.in. pod względem biologicznym. Dokonana przez Magdalenę Abakanowicz formalna i znaczeniowa unifikacja, ułatwia skupienie uwagi na ogólnej „figurze Homo sapiens”, która była dla niej niezwykle ważnym tematem.
Ryszard WINIARSKI (1936-2006)
Obszar 36, 1970
akryl, ołówek, płyta, drewno; 100 x 100 x 10 cm;
w prawym dolnym rogu nalepka: OBSZAR 36: Penetracja przestrzeni realnej z wylosowaną strefą oraz / elementami 4 x 4. Zmienna: Tablica liczb i kostka do gry / Akryl, Drewno, 100 x 100cm. 1970; opisany na odwrocie: WINIARSKI 1970 Acryl, wood 100 x 100 cm; na odwrocie, na płycie papierowa nalepka autorska z opisem i schematycznym rysunkiem.
Ryszard Winiarski opierał swoją teorię sztuki o dwie zasady – porządek i przypadek. Porządek to prawa matematycznych ciągów liczbowych. Przypadek to zmienna losowa, którą najczęściej był rzut kostką do gry lub monetą. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Politechniki, w swojej twórczości zakładał połączenie sztuki z nauką. W pracach dążył do stworzenia obiektywnego dzieła, które nie byłoby nacechowane emocjami. Stąd wybór początkowych barw: czarnej i białej oraz czytelne nawiązania do systemu zero-jedynkowego. Ważnym elementem twórczości Ryszarda Winiarskiego było jego badawcze podejście do coraz bardziej skomplikowanych układów, rozbudowywanych o kolejne barwy lub trzeci wymiar. Dzięki zaawansowanym systemom prób wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych artysta zaczął tworzyć obiekty przestrzenne.
Leon TARASEWICZ (ur. 1957)
Bez tytułu, 2023
akryl, płótno; 100 x 100 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: L. Tarasewicz 2023/ Acrylic on canvas / 100 x 100 (flamastrem).
Prace Leona Tarasewicza z każdego czasu, obojętnie jak tworzone, łączy jedna, scalająca je treść: natura. Jest w nich dostrzegalne czy odczuwalne odbicie zachodów słońca, urozmaicona zieleń wegetacji, intensywność barw kwiatów, a niekiedy rytmów zaoranej ziemi czy symbolicznego porządku wszechświata.
- Bożena Kowalska