NR STOISKA: SW03
AUGMENTUM to projekt opracowany w ramach działalności FutureLab – międzywydziałowej jednostki wspierającej rozwój naukowy studentów Politechniki Krakowskiej. W multidyscyplinarnym projekcie, realizowanym na Wydziale Architektury PK przy współpracy Wydziału Mechanicznego, Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, wzięło łącznie udział kilkadziesiąt studentek i studentów. Pracowali oni pod opieką merytoryczną prowadzących z poszczególnych wydziałów.
Tytuł projektu nawiązuje bezpośrednio do określenia rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality), ale jednocześnie intencją tak zdefiniowanej nazwy było zasugerowanie, iż współcześnie możliwe jest już rozszerzenie metod i sposobów analizy oraz postrzegania architektury. Współczesna rzeczywistość to już nie tylko linie na papierze, nie tylko delikatna kruchość modelu z tektury i balsy, to również nie taki już powolny proces zastępowania doznań bezpośrednich poprzez postrzeganie pośrednie wykorzystujące surogaty. Wirtualna rzeczywistość czy też modelowanie z wykorzystaniem zaawansowanych technologii frezowania CNC i druku 3D dają dziś możliwość rozszerzenia zbioru narzędzi do analizowania architektury, a także jej doświadczania.
Celem bezpośrednim projektu było przeprowadzenie analizy wybranych projektów współczesnej architektury. Zakres merytoryczny ograniczony został do kilkunastu obiektów o prostej funkcji – domów jednorodzinnych, zakres terytorialny to głównie Japonia, zakres czasowy – XX-XXI wiek. Przedmiotowym zakresem badań były analizy struktury i kompozycji danego domu. Celem poznawczym projektu była edukacja dotycząca synergii różnych technik oraz współczesnych technologii służąca ich włączeniu do zakresu warsztatu projektowego przyszłych architektów. Natomiast celem praktycznym było nie tylko opanowanie nowych technik, prezentacja wyników badań, ale także implementacja nabytych umiejętności w pracach projektowych.
Politechnika Krakowska
Politechnika Krakowska
Politechnika Krakowska